Tur, kur reiz netraucēti saimniekoja hečbeki, universāļi, sedani un kompaktveni, nu valda krosoveri un SUV, savukārt izmēros lielāki apvidnieki ir iznīdējuši minivenus. Soli pa solim tie ir aizēnojuši tradicionālos automobiļu tipus, tirgū atstājot vietu tikai dažiem pēdējiem mohikāņiem. Tiesa, pasažieru mikroautobusu un tā saucamo MPV sektorā dominance vēl nav pilnīga, jo lielām ģimenēm šī grupa līdz šim bijuši neaizstājama. Vai tas varētu mainīties?
MPV nevaid miris
Reklāma
Praktisku SUV uzplaukums iezvanīja klasisko minivenu ēras beigas. Tādi ikoniski vārdi kā Volkswagen Sharan, Ford Galaxy un Renault Espace ir vai nu aizmirsti, vai transformējušies par apvidniekiem, tā kā ģimenes vēlas citādu funkcionalitāti un modernāku dizainu.
Tomēr krosoveriem un SUV nav bijuši pa zobam MPV jeb daudzfunkcionālo auto segments, kas tehniski balstīts uz komcerctransporta platformas. Lai gan Latvijas dīlercentros nav pieejami visi šī sektora pārstāvji, tie joprojām ir populāri visā Eiropā, un piedāvājums ir visai plašs. Šajā vitālajā segmentā ir pieejami gan tādi budžeta ziņā draudzīgi spēkrati kā Citroën Berlingo un Ford Tourneo Connect, gan lielāki modeļi, kā Volkswagen Multivan. Piedāvājums ietver arī premium mikroautobusus, to skaitā Mercedes-Benz V-klasi un Lexus LM. Tikām Volkswagen ID. Buzz pierāda, ka šajā segmentā iespējama arī veiksmīga elektrifikācija.
“Lai cik praktiski būtu lielie SUV, tie netur līdzi MPV kantainajam praktiskumam. Ja nepieciešams pārvadāt daudz cilvēku un bagāžas, nekas piemērotāks par MPV nebūs atrodams. Eiropā šis tirgus joprojām ir dzīvs, un es nedomāju, ka to būs viegli samīt. Jā, viņpus okeānam šāda pāreja ir notikusi, taču tas saistīts ar transportlīdzekļu gabarītiem, ceļu infrastruktūru un tradīcijām. Cadillac Escalade EWB ar garāku riteņu bāzi ietilpst tikpat pasažieru un bagāžas kā Eiropas MPV, taču uz mūsu šaurajiem ceļiem tas būtu īsts zilonis, kas ikdienā sagādātu pārāk daudz neērtību,” saka žurnāla Klubs auto apskatnieks un Latvijas Gada auto žūrijas tiesnesis Toms Timoško.
Es liels, tu mazs
Ziemeļamerikas transportlīdzekļi ir ievērojami lielāki nekā to Eiropas analogi. Eiropā par lielu SUV tiek uzskatīts 4,83 metrus garš Hyundai Santa Fe, bet ASV tas skaitās tikai vidēja izmēra. Pilnizmēra SUV, piemēram, Cadillac Escalade EWB, garumā stiepjas gandrīz sešus metrus, kas nozīmē, ka tajā var izvietot trīs sēdekļu rindas un vēl paliks vieta bagāžai.
Tomēr Eiropā šādi modeļi netiek un, visticamāk, nekad arī netiks pārdoti – neefektivitātes un augstās cenas dēļ. Tomēr, iespējams, ir kāds cits ceļš.
Vai tirgu mainīs elektriskie SUV?
Izmaiņas praktisko spēju un iespēju samērā varētu nest jauns elektrisko SUV vilnis. Zīmīgs piemērs ir Kia EV9, bet Hyundai ir spēris vēl soli tālāk, izlaižot savu līdz šim lielāko un greznāko SUV – Ioniq 9, kas nesen piedzīvoja debiju Losandželosā.
“Elektroauto ļauj citādi veidot salona telpu, un tas ir saistīts ar piedziņas arhitektūru. Modeļu radīšanā izmantojot specializētas platformas, ir iespējams radīt daudz efektīvāku gan pasažieru, gan bagāžas zonu,” skaidro Toms Timoško.
Elektromotori ir kompakti, un dažādi komponenti, piemēram, invertori, aizņem mazāk vietas nekā iekšdedzes dzinēja automobiļu daļas, tādējādi automašīnas, cik to pieļauj drošība un aerodinamika, var veidot bez garas priekšējās pārkares. Lielākais un garākais konstrukcijas elements ir gaitas akumulators, taču skrituļdēļa tipa šasijā tas atrodas starp asīm un zem salona grīdas, bet tas inženieriem un dizaineriem paver daudz lielāku rīcības brīvību. Tāpat, akumulatoru novietojot šādi, palielinās automobiļa augstums, tāpēc daudzi elektromodeļi proporciju ziņā izskatās kā SUV pat tad, ja tāda nav bijusi dizaineru iecere.”
Hyundai inženieri ir maksimāli palielinājuši Ioniq 9 salonu, izvietojot riteņus pēc iespējas tālāk stūros. Pēc amerikāņu standartiem, tas ir vidēja izmēra SUV, bet Eiropā Ioniq 9 konkurēs gan ar lieliem SUV, gan MPV.
Gabarītiem tikai nedaudz pārsniedzot 5 metrus, Ioniq 9 riteņu bāze ir 3,13 metri – garāka nekā Volkswagen Multivan. Tas nozīmē, ka salonā var brīvi izvietot trīs sēdekļu rindas, turklāt otrās rindas sēdekļus var pagriezt par 180 grādiem, ļaujot pasažieriem sēdēt citam pret citu. Pateicoties pilnībā līdzenajai grīdai, ir iespējams bīdīt centrālo konsoli, pielāgojot salonu konkrētai situācijai.
Protams, šādas ietilpīgas automašīnas ir lieliski piemērotas gariem braucieniem, taču elektromobiļi salīdzinājumā ar benzīna vai dīzeļdegvielas MPV te tradicionāli saskaras ar grūtībām. Lai risinātu šo problēmu, Hyundai ir aprīkojis Ioniq 9 ar īpaši ietilpīgu 110 kWh akumulatoru, kas ar pilnu uzlādi ļauj veikt 620 km (WLTP). Savukārt 800 voltu arhitektūra nodrošina īpaši ātru uzlādi – 10–80% uzpildei nepieciešamas tikai 24 minūtēs.
Kaut gan Ioniq 9 primāri konkurēs ar citiem lielajiem SUV, tā inovatīvais interjera dizains un elektriskās piedziņas priekšrocības padara to par vērā ņemamu konkurentu tradicionālajiem MPV. Līdz šim iekšdedzes dzinēja SUV nav spējuši patiesi aizstāt MPV modeļus, taču elektriskā tehnoloģija beidzot varētu nosvērt svaru kausus uz otru pusi.